esmaspäev, 15. august 2016

Kirmase reis Indoneesiasse. Proloog

Rahvuskultuuriselts Kirmas segarahvatantsurühm tegi 17.-30. augustil 2016 reisi teisele poole ekvaatorit –  folkloorifestivalile “Erau International Folk & Art Festival (EIFAF) Indonesia”. Festival toimus 20.-28. august 2016 – linnas nimega Tenggarong, Kutai Kartanegara, Kalimantan Timur, Indonesia.
RKS Kirmas EIFAF 2016 festivalil Indoneesias, Tenggarongis

Alustan oma blogipostituste arvutisse trükkimist kaks kuud peale Indoneesia reisilt naasmist, päeval, mil 65 päeva varem Indoneesiast teele pandud postkaart jõudis õnnelikult lõpuks Pärnumaa postkasti. Reisipildid on vaadatud, Marko kirjutatud artikkel Pärnu Postimehes avaldatud, aga minu ja Sireti lubatud reisiblogi oli ikka veel kokku panemata.

Juba teel Indoneesiasse, Singapuris, ütles Siret, et tal juba pliiats hakkab märkmete tegemisest nüriks minema ja paneb hoolikalt kirja kõik teravamad naljad, üllatavamad ütlused ja vahvamad vaatamisväärsused. Ega midagi, otsisin ka mina üles reisikotist tagavarapastaka - seljakotis olnud pastakal oli tina „lahti läinud“ ja määrinud pastaga kokku lennupiletite väljatrükid, reisirohutabletid ja tagavarašokolaadi, õnneks jäid määrimata pass ja reisimärkmik. Võtsin kätte spetsiaalselt reisiks ostetud märkmiku ja alustasin ka oma märkmeblogi kirjapanekut Indoneesia väikelinna Tenggarongi hotellis.

Kuidas me reisile sattusime?

Kirmase segarühmal täitus 2016. aastal 30 aastat tegevuse alustamisest. Ühe rahvatantsurühma tegevuse kindlaks osaks on kujunenud ka üheskoos reisimine erinevatele festivalidele ja folklooriüritustele. Nii ka Kirmasel – 31 tegevusaasta jooksul oleme lisaks Eesti üritustele jõudnud tantsima ligi 15 eri riiki. Seega – miks mitte plaanida reisi ka 2016. aastaks?
Mae saatis kohe peale Kirmase 30. juubelikontserdi toimumist,  17. novembril 2015 kõigi kirmaslaste meilile teate: "Tere!  Leidsin sellise osavõtumaksuta festivali. Mõelge ja arutage, sest osavõtusoovist teatamine on 20.detsembriks..."
Startisime Indoneesiasse 17. augustil

Tegu oli siis Indoneesias Borneo saarel Ida-Kalimantani osariigis Kutai Kartanegara regioonis Tenggarongi linnas toimuva festivaliga „Erau International Folk & Art Festival“, korraldajateks Ida-Kalimantani kuberner ja valitsus ning Indoneesia Turismiministeerium. Festivali eesmärgiks oli ametlikult nimetatud tutvustada ja promoda Indoneesiat, eriti Kutai Kartanegara Piirkonda programmi „Külasta Kutai Kartanegarat 2016“. Algselt oli festivalile planeeritud 17 – 20 välismaist ja 15 – 25 kohalikku folkloorigruppi. Festivali ajal selgus, et osalesid 10 välismaist ja 62 kohalikku gruppi.  


Kuna festival toimus rahvusvahelise organisatsiooni „CIOFF“ egiidi all, siis nende poole pidime ka pöörduma ja nende heakskiidu saama. Selle me ka saime. Lisaks pakuti võimalust valida kolme erineva Indoneesia festivali vahel, kuid me jäime oma esmasele valikult truuks – teised kaks olid festival Polewalis Lääne-Sulawesi saarel ja Surabayas Ida-Jaava saarel. Pakuti ka võimalust, et osaleda kõigil kolmel festivalil, seda oleks vist saanud lausa „kontserttuuriks“ nimetada...
Igatahes, otsustasime sõita festivalile!

Enne reisi

Kui reis välja valitud ja kinnitatud, tuli hakata reisiraha koguma. Olles ebaviisakas (viisakas oleks rahast mitte rääkida), peab tunnistama, et reisi maksumusest suurima osa moodustas raha lennupiletile, mis koos reisi- ja tervisekindlustusega läks maksma üle tuhande euro. Kalliks tegi lennupiletid Euroopast otseühenduse puudumine Balikpapaniga Ida-Kalimantanil ning ka asjaolu, et meil oli vaja kohale minna kindlaks kuupäevaks terve grupiga. Väikese, aga tubli toetuse saime ka Eesti Kultuurkapitalilt. Arvestades, et reisi hinnale lisandus ka ööbimine Singapuris ja kohapealsed kulud, ei saa reisi just odavaks lõbuks pidada. Õnneks, festival oli meile tasuta ehk kohapealsed kulud tasuti kohaliku provintsi valitsuse poolt eraldatud rahadega. Olime riigi ja kohaliku sultani külalised!

Kuna reis oli pikalt ette planeeritud, siis saime päris pika osavõtjate nimekirja. Fikseerime siinkohal reisil osalenud loeteluna: Raivo, Sülvi, Mae, Riho, Lisett, Age, Riho, Kaie, Maidu, Külli, Marko, Helle, Heli-Katrin, Marek, Siret, Raigo, Aili, Urmas, Urmi, Urmas, Taive, Viive ja Üllar. Kokku 23.
Valmistasime ette mitu varianti tantsukavadest, vaja oli 15- minutilist ja 30-minutilist kava, lisaks tantsu ava- ja lõpuüritusele. Juulis-augustis ohverdasime suvist aega lisatrennidele ning nädalalõpulaagrile ja aeg oligi end reisile seadma hakata.

PS. Ette öeldes kujunes reis imepäraseks reisiks eksootilisse maailmajakku, kuhu kord elu jooksul peaks igaüks sattuma. Aga kõigest nähtust, festivalist ja kogu reisist siis rohkem järgnevates blogipostitustes.

Festivali üheks tippsündmuseks oli Kutai Kartanegara ing Martadipura sultani vastuvõtt.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar